Ytterdörrar med inbrottsklass RC2
Inbrottsklass RC2 är ett tillval för olika typer av ytterdörrar i sortimentet, bl a med förstärkta infästningar av gångjärn och slutbleck samt säkerhetsglas. Anpassade för både villor och flerbostadshus.
AE sportgolv har god fotstabilitet för utövaren på grund av områdets stelnande mellanlager. Tack vare en styv trämatris är tillgänglighet och belastning av sportutrustning, såväl som multifunktionell användning nästan obegränsad.
CE full PUR sportgolv har ett punktelastiskt skikt med ytstyvande hård matris av PUR-skummatta och trä. Golvet ger god stabilitet under fotensamt goda glidegenskaper. Anpassad för t ex. bollsporter och fitnessträning.
Conipur SP löparbana är ett vattengenomsläppligt spraybeläggningssystem för användning som löparbanor i skolor och fritidsanläggningar. Tillverkad av PU-toppskikt som ger bra spik-, mekanisk- och väderbeständighet. Strukturen ger halksäkerhet och ett bra grepp, både i väderlek som sol och i regn.
Conipur SW löparbana är ett vattenogenomträngligt sandwichsystem som kan anpassas i styrka.
Evolution rakt tuftat konstgräs som består av ett vävsystem med romboida fibrer som ger god spänst och prestanda till spelytan. Anpassad för sporter som fotboll, rugby eller multi-sport.
HG sportgolv är tillverkad av flexibel PU-yta på 2-3 mm vilket ger låg uppbyggnadshöjd. Golvet har goda dämpnings- och skyddsegenskaper och är anpassat för användning vid barn- och ungdomssporter då golvet minskar risken för skador tack vare hög kraftreduktion.
MX Elite konstgräs är ett vävsystem med buntar av tre olika fibrer som ger god spänst och prestanda till spelytan. Anpassad för sporter som fotboll, rugby eller multi-sport.
MX NF är ett granulatfritt konstgräs med fibrer i två olika former som är slumpmässigt vävd. Anpassad för sporter som fotboll, rugby eller multi-sport.
Xtragrass konstgräs är ett hybridsystemet bestående av naturligt och syntetiskt gräs på biologiskt nedbrytbar väv. Anpassad för sporter som fotboll, rugby eller multi-sport.
Återvunnet material blir tennisbana
Bergo Top Tile är ett nytt golvkoncept anpassat för offentliga miljöer. Golvet finns i olika standardmönster men kan även erhållas med egen design och färg för att kunna skapa ett unikt intryck och passa den övriga inredningen.
Inbrottsklass RC2 är ett tillval för olika typer av ytterdörrar i sortimentet, bl a med förstärkta infästningar av gångjärn och slutbleck samt säkerhetsglas. Anpassade för både villor och flerbostadshus.