Kungsbackaföretaget Auson lanserar en ny typ av pigmenterad trätjära för ytbehandling av bland annat träfasader.
Företaget Auson har tagit fram en ny typ av pigmenterad trätjära för ytbehandling av träfasader som kan fås i tre kulörer. Trätjära har länge varit det effektivaste sättet att behandla husfasader och träkonstruktioner i Norden. I takt med att det blivit allt populärare att måla hus i någon kulör har dock användningen minskat. Företaget Auson har nu utvecklat en pigmenterad trätjära som passar trähus med modern arkitektur och färgsättning.
Tre olika kulörer
I ett första skede lanserar Auson trätjära i tre olika färgnyanser: Rödtjära, Svarttjära och Roslagsmahogny. För att få önskad konsistens vid målning kan tjärprodukterna förtunnas med balsamterpentin.
Träet bevaras på ett naturligt sätt
Eftersom trätjäran framställs av trä innehåller den de ämnen som trädet självt använder mot angrepp av mikroorganismer. Det innebär att en fasad som behandlats med trätjära inte angrips av algpåväxt och mögel på samma sätt som många av dagens moderna färgprodukter. En annan fördel är att alla de ämnen som finns i trätjära bildats naturligt och ingår i naturens eget kretslopp.
Leverantör är Auson AB som finns på Nordbygg i monter C16:63