Sika Sverige har lanserat SikaBit® PRO bitumenbaserade tätskikt för tak speciellt utformade att klara av de stora nordiska temperatursvängningarna. Tätskiktsmattorna finns i 1-lags- eller 2-lagssystem samt som inbyggt 1-lagssystem.
Takbeläggningar här uppe i norden utsätts alla för stora utmaningar när det gäller smidighet och flexibilitet under kalla vintrar i kombination med varma, soliga somrar. Sika har därför tagit fram SikaBit® PRO - CE-märkta, SBS-modifierade takbeläggningar i 1-lags- och 2-lagsskikt.
SikaBit® PRO T-645 i 1-lags tätskiktssystem
SBS-modifierad bitumen med en polyesterstomme med skiffergranulat på ovansidan och undersida täckt med en tunn plastfolie (smälter vid svetsning). Lämpligt för både platta, låglutande och sluttande tak både vid nybyggnad och renovering. De kan appliceras på alla typer av isolering på kompakta tak, på betongunderlag och alla typer av träbaserade underlag. Skiffergranulatet finns i kulörerna grå, svart, vit, grön och röd.
SikaBit® PRO T-625 och SikaBit® PRO T-645 i 2-lags tätskiktssystem
SBS-modifierad bitumen med en polyesterstomme med sandad ovansida. Lämpligt på nya byggnader där den första ytan används som tätskikt under själva byggtiden. Den är även lämplig i områden där stora krav ställs på mekaniska och vädermässiga påfrestningar alternativt en mer robust användning av taket.
SikaBit® PRO E50-20 Sand P25 inbyggt 1-lags tätskiktssystem
SBS-modifierat bitumenmembran med polyesterstomme och sandad ovansida. Lämpligt som inbyggt membran för innergårdar, terrasser, gröna tak, parkeringsdäck samt som membran i betongkonstruktioner och liknande.
SikaBit® PRO-produkterna är CE-märkta i enlighet med NS-EN 13707, EN 13969.
Skriven av Helena Bengtsson