Hager har utökat sin produktportfölj med en serie jordfelsbrytare som har automatisk återställning och en självtestfunktion som hindrar onödiga driftavbrott.
Jordfelsbrytarna gör ett automatiskt test var 28:e dag utan att avbrott av driften behöver ske. De är även utrustade med en test-knapp på framsidan för omedelbart test utan att strömförsörjningen bryts.
Om jordfelsbrytaren slår ifrån känner en inbyggd autostart-funktion automatiskt av om allt är normalt i anläggningen. Om frånslaget beror på ett tillfälligt felfall och inget permanent fel finns så återstartas jordfelsbrytaren automatiskt.
Om ett permanent jordfel finns så kopplas huvudkretsen bort och ska därefter isolationstestas.
Inbyggt felkontrollsystem och programmerbar hjälpkontakt ger en komplett övervakning. Enheten är fabriksmonterad och behöver ingen inkoppling.
Jordfelsbrytare med självtest och automatisk återställning är extra användbara där man inte vill ha några driftstörningar, exempelvis:
- Sjukhus
- Flygplatser
- Tågstationer
- Skolor
- Telekommunikationsanläggningar
- Trafikljus
- Tågsignaler
- Stormarknader
- Glassaffärer
- Övervakningssystem
- Belysning på offentliga platser
- Trafikinformationspaneler
- Garage
Jordfelsbrytarna uppfyller EN 50557.
Skriven av Anna Göth