Årets takt för ny- och ombyggnadsinvesteringar i kontor pekar mot en nedgång med 30 procent, jämfört med förra året.
Under första halvåret i år har det påbörjats ny- och ombyggnadsinvesteringar i kontor till ett värde av omkring 3,3 miljarder kronor. Om bygginvesteringarna fortsätter i samma takt under andra halvåret, kan det innebära att det totala kontorsbyggandet faller med 30 procent jämfört med förra årets nivå. Detta framgår av Industrifaktas senaste konjunkturrapport från september i år.
Nybyggandet minskar
Årstakten i nybyggandet föll med cirka 50 procent under första halvåret. Att nybyggandet faller är en direkt effekt av det försämrade konjunkturläget och en minskad efterfrågan på kontorslokaler.
Ombyggnadsinvesteringarna oförändrade
Ombyggnadsinvesteringarna ser däremot ut att kunna hålla sig i stort sett oförändrade. Det beror på ett ökat antal renoveringar och kundanpassning i samband med en ökad rörlighet i kontorsbeståndet. Anledningen till den ökade rörligheten är att hyresgäster byter kontor eller anpassar sitt nuvarande för att minska sina hyreskostnader.