I samband med pandemin har behovet för arbete och undervisning utomhus ökat. Möbeltillverkaren SOMA Design möter efterfrågan med modulsystemet LEVA, en komplett lösning med tak, golv och olika möbeltillbehör för jobb, möten, undervisning och socialiserande i utemiljö.
Modulsystemet LEVA är ett samarbete mellan SOMA Design och möbelvarumärket Egoé, de presenterar tre modulkoncept - LEVA Office, LEVA Public och LEVA Home. Totalt finns det 30 olika delar som kan kombineras och sättas samman för att skapa ett uterum. För kontor är Office lämplig med delar som till exempel skrivbord, konferensbord och stolar samt whiteboardtavla. Systemet som består av mindre delar är relativt enkelt att sätta samman och passar bra även till mer svåråtkomliga miljöer som exempelvis takterrasser.
LEVA Public är en mer robust konstruktion med fasta möbler lämplig för offentlig miljö, den monteras nedgjuten i mark. LEVA Home är lämplig som inredning utomhus för avslappning och socialisering. Här finns bland annat utekök, klätterväggar, skyddsnät, griffeltavla, odlingslådor och en hammock i form av en gungande säng. LEVA modulerna är även idealiska för att skapa rum i rummet i stora lokaler inomhus. Andra exempel på användningsområde är atrium miljöer, resecentrum och gallerior.
Samarbetet mellan SOMA och Egoé sker under parollen ”ZEN” som anspelar på att modulernas mervärde triggar våra sinnen och skapar fridfulla platser som ska ge andrum i en stressig vardag.
Skriven av Jenny Öhlund