ElektroSkutt har utvecklat ytterligare ett praktiskt hjälpmedel för elektriker – Dutts, en liten plastklämma som gör det möjligt att snyggt och säkert avsluta och sträcka flexrör utan onödigt materialspill.
Vid rörutsläpp på väggar tar man gärna lite extra längd på flexröret för att försäkra sig om att det inte åker tillbaka in i väggen igen. Dutts fästs, efter genomdragningen, på rörändan och skjuts/dras därefter in i borrhålet. Den spårade insidan gör att Dutts sitter säkert på röret och den utstående kanten ger både en säkring och ett snyggt avslut. Dessutom sparas en massa onödigt materialspill vid varje slangutsläpp.
Eftersom Dutts håller rören på plats är det även möjligt att sträcka röret mellan reglar för att undvika böjda rör med rörstopp som eventuell påföljd.
Dutts passar både vid utomhus- och inomhusbruk vid exempelvis rörutsläpp på fasader, montering av rör i innervägg, avslut vid elcentraler och andra arbeten med flexrör där det behövs ett stopp eller avslut.
Dutts är tillverkad av återvunnen, UV-beständig och halogenfri polypropen (PP) och passar de flesta typer av flexrör (16 mm).
Finns i två storlekar:
Borrdiameter Dutts 16mm - ∅18 mm
Borrdiameter Dutts 20mm - ∅22 mm