SFS Intec AB lanserar hylsor i fem nya längder för infästning av tjock isolering och tätskiktsmembran på låglutande tak.
Produktserien, där även verktyg ingår, är utvecklad för att ge snabbare och är mer ergonomisk montering, uppger företaget.
För att bemöta aktuella europeiska standarder har WIBE Ladders tagit fram ett nytt sortiment av anliggande stegar med tydlig säkerhetsprofilering. PROF+ stegarna är anpassade för arbete i tuffa miljöer och för alla typer av väderlekar.
SAFE V3 Preseal är en ny våtrumskassett som är provad och godkänd för anslutning mot 20 tätskikt. Våtrumskassetten uppfyller de nya Branschreglerna 2021 gällande anslutning mot tätskikt och finns i både plåt- och kakeldesign.
Nordtec Instrument AB gör fjärrmätningssystemet Celsicom Easy Connect känd på den svenska marknaden. Systemet ger full koll på härdningsprocesser i nygjuten betong, att klimatet är optimalt på byggarbetsplatsen och att uttorkningen av vattenskador går som planerat. Boxen installeras snabbt och mätdata skickas på egen frekvens via mobilnät till användarens mobila enhet.
Rockwool lanserar nu sitt nya isoleringsstystem TECLIT System tillverkat av stenull som både ger en brandsäker och återvinningsbar lösning för isolering av kalla rör. Systemet motverkar även risk för kondens på isoleringen och utsidan av rören.
För att tillgodose både sikt och komfort och samtidigt bibehålla vikten av precisionsarbete har 3M™ utvecklat Speedglas™ svetshjälm G5-02 med det största ADF-synfältet någonsin på marknaden. Hjälmen är tillverkad med Curved Glass-teknik som på ett naturligt sätt följer huvudets form och gynnar det perifera synfältet.
Enligt Navet Analytics fastighetspanel minskade ombyggnadsaktiviteten inom flerbostadshus under 2020. Utfallet, som låg i linje med företagets prognos, visade en nedgång för ombyggnadsvolymen med närmare 4 procent.
Varje kvartal presenterar NAVET Analytics statistik över påbörjade husbyggnadsinvesteringar i sin konjunkturrapport och nu har det blivit dags att summera helåret 2020.
DEFAs nya laddkabel eConnect är utvecklad, av elbilsförare för elbilsförare, för att ge elbilar och laddhybrider med Type2-intag högsta möjliga miljömässiga hållbarhet, användarvänlighet och prestanda i våra extremt omväxlande nordiska klimatförhållanden.