Weber har lanserat en ny betongprodukt, weber prepakt injekt som är speciellt utvecklad för injekteringsgjutning. Produkten har en lägre cementhalt och gör det möjligt att använda alternativ ballast då den läggs på plats först i gjutformen.
weber prepakt injekt är en torrbetongprodukt som är speciellt avsedd för injektering i ballastmassor bestående av sten, krossad betong eller annan bärkraftig och beständig ballast. Produkten är mycket lättflytande och ger god vidhäftning mot angränsande betong och stålytor samt även korrosionsskydd för ingjutningsgods av obehandlat stål. Produkten kan användas för både anläggningskonstruktioner och husbyggnad, även i tuffa miljöer och på svåråtkomliga platser.
Med inventeringsgjutning placeras ballasten först i gjutformen varpå ett specialmodifierat cementbruk injekteras för att binda samman allt till en färdig betongprodukt. Inventeringsgjutning gör det möjligt att använda alternativ ballast såsom t ex lokalt tillgänglig ballast, krossad betong eller siktade rivningsmassor beroende på vilka krav om ställs i projektet.
weber prepakt injekt finns i förpackning om 20 kg, 1000 kg och storbulk. För egenskaper och mer information, se webers webbplats.
Skriven av Anna Göth