DX 95 reser mattrullar med hydraulkraft. Stabil konstruktion. Klarar 250 kg och 2,5 meter i bredder.
Komprimator DX 30 K är en stor mobil enhet för filtrering och förpackning av asbest och liknande rivningsmaterial. Efter fragmentering sugs materialet från rivningsstället till komprimatorn, där det förpackas i en plaststrumpa. Risken för att stoft ska komma ut i omgivningen är liten. 30 - 45 kW är en lämplig effekt på sugare.
Hammarkvarnar anpassade för fragmentering av mineralull, asbest, nätmatta, gipsskivor och liknande material, för vidare sugtransport till komprimator, sugbil eller föravskiljarcontainer.
Stativ som reducerar vibrationer och ger bättre arbetsställning vid användning av mejselhammare för bilning.
Skruvdragare, sticksågar, sågar, elhyvlar, slipmaskiner, dammsugare, handöverfräsar, Planex tak- och väggslipar m m från Festool.
Fräsbord för kittborttagning för att snabbt, ergonomiskt och dammfritt ta bort gammalt fönsterkitt.
Komprimator DX 15 K är en mobil enhet för filtrering och förpackning av asbest och liknande rivningsmaterial. Efter fragmentering sugs materialet från rivningsstället till komprimatorn, där det förpackas i en plaststrumpa. Risken för att stoft ska komma ut i omgivningen är liten. 22 - 30 kW är en lämplig effekt på sugare.
Komplett, moduluppbyggt, slutet system för insamling av matavfall till biogasråvara och naturgödsel i t ex storkök och restauranger