Falco Crate cykelställ
Falco Crate cykelställ av varmgalvaniserat stål speciellt framtagen för cyklar med cykelkorgar.
Dekorsten i form av t ex Sjösingel, Stenkross, Dekorsten, Skifferkross, Kullersten och Natursingel för många användningsområden i privat och offentlig miljö.
Sorterade, tvättade och torkade grusprodukter för uppfyllnad av vägkroppar, husgrunder, överyta på trädgårdsgångar, garageuppfarter m.m.
Makadam i olika storlek med densitet 1,4-1,7 ton/m 3 . Användsområden inkluderar halkbekämpning, grusyta för infart/gång, dränering och erosionsskydd.
Sand i flera storlekar med densitet på 1,45 ton/m 3 . Användningsområde inkluderar fyllning, halkbekämpning, avsandning asfalt, blandning av bruk, tillverkning av betong m.m.
Sandlådesand är en porös och mjuk sand för att dämpa fall. Finjas mjuka Lekplatssand uppfyller EU normen EN 1177, levereras i storsäck.
Granit-, marmor- och diabaskross, sjösten i olika färger, quartzit, skifferkross, tumlad sten, pärlsingel, kullersten.
Sorterade, tvättade och torkade grusprodukter samt krossade produkter av berg.
Makadam i fraktioner mellan 2-4 mm till 16-25 mm. Används till halkstopp, gårdsplaner, betongballast, avloppsanläggning och erosionsskydd.
Makadam i fraktioner mellan 0-2 till 32-63 mm. För användning till asfalt, betong, dränering, halkbekämpning och vägbyggnad.
Sand och grus i olika fraktioner till lekplatser, dräneringar, vägar, järnvägar, hus, asfalt och betong.
Krossat berg i olika fraktioner för användning till gjutgrus, putsgrus och mursand.
Makadam i fraktioner mellan 2/5 till 32/63 till halkbekämpning, dränering, i betong och asfalt m.m.
Grus i olika fraktioner för användning till väggrus, bärlagergrus, förstärkningsgrus och samkross.
Sand, grus och makadam för anläggning av garageuppfarter, uteplatser eller uterum. Olika korn- och stenstorlekar.
Olika fraktioner av grus och berg för att tillverka betong, bygga vägar och järnvägar, underhålla vägar bl a grusvägar, bygga hus och industrier, halkbekämpning, bygga och underhålla ridbanor och paddockar.
Grus, sand och matjord för murbruk, gjutning, dränering, sättsand m.m.
Makadam i fraktionerna 4-8 mm till 16-32 mm. Används till dränering och trädgårdsgångar.
Singel i fraktionerna 8/16 och 16/32 mm för användning under grunder, dränering, som kapillärbrytande under platta på mark m m.
Nordic Thermosilit lanserar en lätt kiselprodukt som kan användas vid gjutning eller i murbruk och puts. Där ger det porösa materialet förbättrade värme- och brandisolerande egenskaper.
Mapei har tagit fram ett system för återvinning av betong som kan omvandlas till ballast
Falco Crate cykelställ av varmgalvaniserat stål speciellt framtagen för cyklar med cykelkorgar.