Klinkern kan användas på golv i offentlig och privat miljö och är lämplig till entréer, restauranger och butiker samt till hall, kök, badrum och toaletter. Den är tillverkad av finmald keramisk massa, torrpressad under högt tryck vilket ger en sintrad mycket slittålig klinker med låg absorptionsförmåga (0,2-2,4%).
CE-märkt enligt EN 14411.
Klinkern är genomfärgad och finns i åtta olika kulörer. Samtliga kulörer är traditionella Victorian Tile färger men fungerar utmärkt även i Funkismiljöer och moderna miljöer.
Kulörerna uppnås genom att olika lera har olika färgegenskaper samt genom att variera värme och syretillförsel under bränningsprocessen.
Pigment används till enstaka kulörer.
I serien finns även s k Encaustic Floor Tiles med motiv från Antikens och Nygotikens formspråk. Klinkern screentrycks med modern teknik och är lämplig till hemmiljöer och lättare publikt slitage som restauranger m.m.
Format: Klinkern finns i 14 olika format, standardformat är 151×151 mm samt 109×109 mm. Naturlig lera och förbränningsprocessen kan ge en variation i storleken +/- 1% av angivet mått.
Mönster: Klinkerns format ger möjlighet att skapa och lägga mönster med stor variation; allt från de traditionella mönster som förknippas med Victorian Floor Tiles till egenkomponerade mönster.